You are currently viewing Як скласти Положення про преміювання працівників і не наразитися на штраф

Преміювати працівників потрібно демократично й прозоро. Для цього й складають у закладі освіти Положення про преміювання. Підказки у статті допоможуть зробити це так, щоб і працівники були задоволені премією, і ви не порушили трудового законодавства. Знатимете, що прописати у положенні, чи зазначати конкретний розмір премії, чому обов’язково погоджувати документ з профспілкою та ознайомлювати з ним працівників.

Преміювання — це грошове заохочення працівника за високу якість виконаного завдання. Премію виплачують понад основну зарплату, але вона є її складником.

Виплачувати премію слід з урахуванням вимог чинного законодавства. Так, КЗпП статтею 97 дозволяє установам самостійно встановлювати у колективному договорі систему і форму оплати праці, трудові норми, тарифні ставки та посадові оклади, розміри і правила виплати доплати, надбавки, премії, винагороди, заохочувальних і компенсаційних виплат. А оскільки КЗпП дозволяє установі самій встановлювати умови оплати праці, то й дозволяє розробляти та затверджувати положення про виплату премій як додатка до колективного договору.

Визначте зміст

Положення про преміювання повинне регулювати права працівників на премію, визначати умови її виплати, розмір, категорії працівників, яким її встановлюють. Зазвичай його розробляють та затверджують один раз, а потім за потреби до нього вносять зміни. Утім воно може бути й тимчасовим — наприклад, діяти лише протягом одного календарного року.

Кожен заклад розробляє положення про преміювання самостійно. Але, складаючи документ, дотримуйте норм постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

У Положенні про преміювання пропишіть інформацію про:

– характер стимулювальних виплат;

– період, за який виплачуєте премії (місяць, квартал, рік тощо);

– джерела формування фонду преміювання та матеріального заохочення;

– показники для нарахування та виплати премій;

– підстави для позбавлення.

Визначайте не конкретні розміри премії у грошовому виразі, а встановлюйте умови та показники преміювання, які залежать від результатів праці працівників. Розмір премії зазвичай визначають у відсотковому відношенні до посадового окладу працівника. Але якщо визначите фіксовану суму, це не буде порушенням.

Ризик. Положення про преміювання не має бути формальним документом. Якщо преміюєте працівників всупереч нормам, які прописані в Положенні про преміювання, інспектор праці може визнати таку премію незаконною.

Погодьте із профспілкою

Повноваження первинних профспілкових організацій стосовно питань оплати праці передбачені у статті 38 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 25.09.2019 № 1045-XIV (далі — Закон про профспілки), а саме: виборний орган первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації разом з роботодавцем ухвалює питання оплати праці працівників підприємства, форм і систем оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат. Щоб виконати вимогу цієї статті, повинні погоджувати з первинною профспілковою організацією:

– положення про преміювання (ст. 38 Закону про профспілки);

– конкретний розмір премій працівників — членів профспілки (ст. 144 КЗпП).

Профспілка може вимагати збільшити розмір премій для своїх членів незалежно від наявності коштів на преміювання інших працівників.

Ризик. Не погодили із профспілкою Положення про преміювання або розмір премій конкретних працівників — порушили трудове законодавство. Санкції — дисциплінарна й адміністративна відповідальність, зокрема штраф за кожне таке порушення в розмірі мінімальної заробітної плати. Під кожним порушенням можна розуміти преміювання кожного працівника.

Ознайомте працівників

Коли приймаєте працівника на роботу, маєте довести до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати, підстави відрахувань (ч. 1 ст. 29 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, далі — Закон про оплату праці). А оскільки премії є складником заробітної плати, зобов’язані ознайомити працівників із положенням про преміювання (ч. 3 ст. 2 Закону про оплату праці).

Законодавство не визначає форм ознайомлення працівників із локальними нормативними актами, тому кожен заклад обирає їх самостійно. Обов’язкове правило: ознайомлювати працівників із локальними нормативними актами необхідно під особистий підпис із зазначенням дати ознайомлення.

Ризик 1. Не ознайомили працівників із Положенням про преміювання — інспектор праці кваліфікує це як порушення законодавства про працю. Категорія — інші порушення у сфері праці. Санкції — штраф у розмірі мінімальної зарплати (ст. 265 КЗпП) та адміністративна відповідальність посадової особи.

Ризик 2. Не ознайомили працівника з Положенням про преміювання, а з часом депреміювали за підсумками місяця з підстав, передбачених цим документом. Оскільки працівник не ознайомлений із Положенням, він не знає, на якій підставі йому зменшили заробітну плату. Однак про погіршення умов оплати праці роботодавець повинен повідомляти працівників за два місяці (ст. 103 КЗпП, ч. 2 ст. 29 Закону про оплату праці). Не повідомили — порушили законодавство про працю. Працівник має право звернутися до Держпраці або суду за захистом порушених прав і вимагати відшкодування моральної шкоди.

Як уникнути конфлікту інтересів під час виплати премій працівникам

Щоб уникнути конфлікту інтересів при визначенні умов та розміру преміювання, якщо у закладі освіти серед працівників є близькі особи — члени сім’ї керівника закладу освіти, бажано створити комісію з преміювання в закладі освіти, до складу якої обов’язково входять керівник закладу та представник(и) профспілки, можуть входити заступники директора, представники трудового колективу. Колегіальне рішення щодо преміювання допоможе уникнути конфлікту інтересів.

До близьких осіб належать: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник.

Приклад положення про преміювання працівників закладу освіти 

 

Ніна Омельяненко,

шеф-редактор Експертус Освіта

для Практики управління закладом освіти №3 за березень 2024 р.