В цей нелегкий час Закарпатська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки (голова Тетяна Повханич) та її членські організації з першого дня військової агресії РФ проти України зайняли активну позицію і спрямовують свою діяльність на підтримку військовослужбовців, потерпілих від ворога спілчан, а також на допомогу тимчасово переміщеним особам, що проживають в закладах та установах освіти області.
За повідомленнями голів територіальних організацій, станом на 27 квітня 2022 року 236 закладів та установ освіти Закарпаття прийняли 11 355 громадян України тимчасово переселених з інших областей. Також два університети: Ужгородський національний та Мукачівський державний разом зі своїми структурними підрозділами на базі студентських гуртожитків забезпечили проживання та харчування понад 2265 особам. Всього 13 620 осіб, з яких, за доступними даними голів територіальних організацій, – 101 освітянина з дітьми. Щоправда, ці дані щодня змінюються з огляду на ситуацію в країні.
Відповідно до постанови президії комітету Закарпатської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України у другий день війни було придбано речі першої необхідності для вимушено переміщених осіб, які прибувають на територію області, на суму 26 000 гривень.
За інформацією голови Берегівської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України:
– на базі ліцею ім. Т.Г.Шевченка розміщений штаб для прийому переселенців та їх влаштуванню на проживання. Створено шість груп, які чергують цілодобово. Крім цього на базі школи існує пункт по роздачі гуманітарної допомоги (набори їжі, одягу, постільної білизни, миючих та дезінфікуючих засобів);
– на базі Берегівського ліцею «Платан» члени профспілки виготовляють маскувальні сітки. Матеріали для сіток приносять волонтери та нідерландський благодійний фонд;
– на базі ДЮСШ в секціях з легкої атлетики займається троє дітей переселенців, боксу – 4, заняття з футболу відвідує 31 дитина;
– на базі центру позашкільної роботи в гуртку з образотворчого мистецтва займається 80 дітей, шашок та шахів – 20 дітей, в танцювальному гуртку – 25 дітей;
– на базі міського інклюзивно-ресурсного центру корекційно-розвиткові заняття у логопеда, психолога, дефектолога, логопеда відвідують 15 дітей переселенців.
Мукачівською міською організацією Профспілки було закуплено продукти харчування на суму 6000 гривень для дітей-сиріт з окупованої території, які проживають на базі Мукачівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів, а це 72 дітей та 10 педагогів.
Відрадно, що всі працівники освіти на час оголошення воєнного стану активно долучилися до роботи:
– плетуть маскувальні сітки разом з учнями;
– збирають та доставляють у волонтерський штаб «Кельт» для переселенців: посуд, одяг, спальні мішки, засоби гігієни, продукти харчування, ліки, мобільні телефони, лежаки, бронежилети тощо;
– доставляють продукти харчування (картопля, закрутки, крупи, макаронні вироби, чай тощо) для дітей-сиріт, яких було вивезено з зони бойових дій у ресторан «Green»;
– беруть участь у розвантаженні гуманітарної допомоги на складах по вул. Ужгородській та вул. Пряшівській;
– допомагають волонтерам надавати гуманітарну допомогу переселенцям у Центрі громадськості та штабі «Венеція»;
– чергують у ЦНАПі – допомагають переселенцям реєструватися, отримувати допомогу;
– сприяють у розселенні переселенців у власних домівках.
У 3-х територіальних громадах Берегівського району організовано та розміщено у дошкільних та загальних середніх закладах освіти центри допомоги постраждалим від військових дій, де організоване харчування, допомога в реєстрації, надання гуманітарної допомоги членами та активістами районної організації Профспілки.
Активісти та члени Об’єднаної організації Великоберезнянщини Профспілки працівників освіти і науки України збирають та доставляють для переселенців: посуд, одяг, засоби гігієни, продукти харчування, ліки; допомагають у розселенні у приватних будинках; допомагають розвантажувати та надавати гуманітарну допомогу переселенцям.
Профспілковці з Об’єднаної організації Виноградівщини беруть участь у волонтерській діяльності, підтримують зв’язок з органами місцевого самоврядування, долучаються до організації прийому та облаштування на місці вимушено переміщених осіб.
Згідно інформації голови Об’єднаної організації Воловеччини:
– організацією Профспілки працівників освіти і науки України було зібрано 12 000 гривень на гуманітарну допомогу дітям дошкільного віку, які тимчасово проживають у межах територіальних громад
– створені центри гуманітарної допомоги на базі Нижньоворітського ЗЗСО І-ІІІ ст. та Воловецької ДЮСШ;
– у Воловецькому ЗЗСО І-ІІІ ст., Нижньоворітському ліцеї та ЗДО Воловецької ТГ проживає біля 450 громадян з числа тимчасово переміщених осіб, яким освітяни на базі харчоблоків даних закладів освіти забезпечують щодня триразове харчування.
Працівники закладів та установ освіти Мукачівського, Рахівського, Тячівського та Хустського районів, колишніх адміністративних меж Іршавщини, Міжгірщини, Перечинщини та Свалявщини допомагають в приготуванні харчування та обслуговування закладів освіти, в яких проживають тимчасово переміщені особи. Сприяють волонтерам у наданні гуманітарної допомоги переселенцям; проводять збір продуктів харчування та необхідних речей; чергують в закладах освіти і там де знаходяться переселенці; плетуть маскувальні сітки, збирають засоби гігієни, теплі речі тощо.
Первинною профорганізацією Вільховецько-Лазівської ЗОШ Тячівського району надано допомогу тимчасово переміщеним особам в розмірі 10 000 грн для закупівлі продовольчих товарів та товарів першої необхідності. Первинною профорганізацією Вільховецької ЗОШ надано допомогу в розмірі 6000 грн для закупівлі продовольчих товарів для надання гуманітарної допомоги. Також двоє тимчасово переміщених осіб звернулись до територіальних органів управління освіти (Солотвинський відділ освіти та Вільховецький відділ освіти Тячівського району) з проханням про надання можливості використовувати навчальну базу освітнього закладу для проведення дистанційного навчання для учнів однієї з Київських шкіл.
У семи територіальних громадах Ужгородського району членами профспілки організовано проживання, харчування, надання медичної та гуманітарної допомоги, проводиться реєстрація переміщених осіб у закладах освіти. Працівниками всіх закладів освіти Холмоцької сільської ради надано допомогу в розмірі одноденного заробітку для закупівлі товарів першої необхідності тимчасово переміщеним особам. Працівники закладів освіти Середнянської селищної ради відрахували 5% заробітної плати на гуманітарні потреби переміщених осіб.
Спілчани первинної профспілкової організації Ужгородського національного університету активно задіяні в розміщенні та організації належних умов проживання вимушених переселенців, які постраждали від війни, в гуртожитках університету (№1, №2, №3, №4, №5, гуртожиток ПГФК) та в спортивно-оздоровчому комплексі. Члени профспілки, у тому числі – члени Волонтеріату УжНУ, забезпечують переселенців усім необхідним (речами першої необхідності, предметами особистої гігієни, постільною білизною, ковдрами, одежею, їжею, медикаментами, дітей – іграшками, книжками, дитячим харчуванням тощо).
Для дітей у гуртожитках облаштовані дитячі зони, дитячі кімнати (одна з них – у приміщенні студентського профкому).
Гуртожитки УжНУ в рамках реалізації гуманітарної ініціативи Проекту USAID «Зміцнення громадської довіри» продовжують отримувати побутову техніку (пральні машини, мікрохвильові печі тощо). Один із координаторів – заступник ПО юридичного факультету, член президії профкому УжНУ Марія Менджул.
Надається допомога переміщеним студентам, викладачам, науковцям (усі можуть кожного дня скористатися можливостями дистанційної роботи у читальних залах Наукової бібліотеки УжНУ). Таку роботу у центральному читальному залі бібліотеки УжНУ координує голова ПО наукової бібліотеки УжНУ, член президії профкому Ужну Світлана Слєпньова.
Надається консультативна допомога вимушеним переселенцям з пошуку роботи, з можливостей продовження навчання.
УжНУ приймає внутрішньо переміщених студентів за програмою академічної мобільності.
Переселенці активно долучаються до волонтерської діяльності, зокрема – до сортування й транспортування волонтерської допомоги, до плетіння маскувальних сіток тощо.
Військова кафедра проводить заняття з навчально-військової підготовки («Вогнева підготовка», «Стрілецька зброя») не тільки для співробітників та студентів УжНУ, а й для інших громадян, у тому числі – переміщених осіб. Заняття проводить і голова ПО фізичного факультету, заступник голови ППО УжНУ Олександр Конопльов.
На юридичному факультеті УжНУ запрацював центр правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення, завдання якого: надання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам; збір та фіксація фактів порушень права людини внаслідок воєнного вторгнення; забезпечення організаційно-консультативної підтримки осіб, які мають намір або вже набули статусу біженця за межами України. Зокрема, під час семінару «Гуманітарні виклики для України в умовах військового стану та їх правове вирішення» (06.04.2022 р.), організованого Центром, із доповіддю «Проблемні аспекти цільового використання гуманітарної допомоги та правові наслідки нецільового використання» виступила заступник голови ПО юридичного факультету, член президії профкому УжНУ Марія Менджул.
Первинна профспілкова організація студентів ДВНЗ «УжНУ» разом з Волонтеріатом УжНУ активно займаються поселенням переселенців з усієї країни у студентські гуртожитки.
Первинна профспілкова організація працівників та студентів Мукачівського державного університету активно допомагає громадянам з різних регіонів України: це координація та поселення в гуртожитки університету, організація харчування, допомога в реєстрації в ЦНАП, збір та надання гуманітарної допомоги та багато іншого.
Первинна профспілкова організація працівників та студентів Відокремленого структурного підрозділу «Виноградівський фаховий коледж Мукачівського державного університету» придбала речі першої необхідності для вимушено переміщених осіб російсько-української війни, які прибувають на територію області, в сумі до 6 000 гривень.
Первинна профспілкова організація працівників Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти зібрала 20 000 грн. як гуманітарну допомогу для внутрішньо переміщених осіб, з числа педагогічних працівників, які проживають на території області.
Станом на 27 квітня 2022 року розмір гуманітарної допомоги переміщеним особам складає 100 000 грн.
Не залишились без допомоги і свої члени Профспілки, зокрема:
– на виконання постанови президії комітету Закарпатської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України «Про надання матеріальної допомоги на поховання у зв’язку з російсько-українською війною» та відповідно до листа-клопотання Мукачівської міської та Об’єднаної організації Великоберезнянщини Профспілки працівників освіти і науки України членам даних організацій було надано допомогу на поховання своїх рідних у розмірі 15 000 грн;
– Ужгородською міською організацією Профспілки надано матеріальну допомогу спілчанам, які прихистили внутрішньо переміщених осіб на суму 12 000 гривень;
– 82 000 гривень із коштів Мукачівської міської організації Профспілки 05.04.2022 року було надано як матеріальну допомогу сім’ям працівників освіти, культури, члени родини яких перебувають на передовій; 19 500 гривень виділено на цю потребу додатково із коштів первинних профспілкових організацій територіальної ланки;
– для тих членів профспілки Берегівської міської організації, які працюють з переселенцями, прийнята програма оздоровлення у басейні з термальною водою в спорткомплексі «Закарпаття»;
– за рішенням профкому ППО працівників та співробітників ДВНЗ «УжНУ» від 29.03.2022 року 35 членам профспілки надана благодійна допомога у розмірі 1500 грн. за активну участь у допомозі тимчасово переміщеним особам.
Пресслужба обласної організації Профспілки