Федерація професійних спілок України за підтримки Центру Солідарність в Україні провела публічну дискусію на тему: «Збереження трудового потенціалу та роль профспілок в умовах адміністративно-територіальної реформи та війни».
Захід відбувся 13-15 листопада 2024 року в Академії праці, соціальних відносин і туризму та зібрав широке коло учасників: науковців, експертів, представників влади, місцевого самоврядування, всеукраїнських профспілок, роботодавців і громадянського суспільства.
Ключову панель відкрили запрошені гості та учасники, серед яких Григорій Осовий – Голова Федерації профспілок України; Вадим Івченко – член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки; Дмитро Кухнюк – Голова Національної служби посередництва і примирення; Анатолій Кінах – Голова Об’єднання організацій роботодавців України; Микола Маломуж – генерал армії, громадський діяч.
- Основна тематика заходу
Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що метою заходу також є укладання меморандумів про співпрацю з асоціаціями, які вже залучені до роботи, а також створення методичних матеріалів для подальшої ефективної співпраці.
Під час заходу обговорювали виклики, які постали перед Україною у зв’язку з війною, зокрема:
- збереження трудового потенціалу країни, який є фундаментом її подальшого розвитку;
- роль профспілок у забезпеченні соціально-економічного захисту працівників;
- виклики адміністративно-територіальної реформи та адаптація профспілкового руху до нових реалій.
Учасники акцентували на необхідності підтримки діалогу між профспілками, місцевими органами виконавчої влади та роботодавцями.
- Панельні дискусії
Протягом трьох днів публічної дискусії обговорювалися ключові питання, що стосуються як сучасних викликів, так і стратегічного розвитку України.
Серед основних панелей: «Сучасний стан в Україні в умовах війни та проблеми глобальної безпеки», «Реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою: очікувані зміни, актуальний стан та перспективи», «Концепція розмежування та розподілу повноважень», «Системно-інституційний вимір використання людського капіталу в Україні», «Роль профспілок у відбудові ринку праці України», «Структурні трансформації ринку праці в умовах війни», а також «Профспілки та роботодавці: партнерство заради добробуту людей».
Обговорення також торкнулося важливих тем місцевого самоврядування, зокрема «Актуальний стан та проблеми розвитку місцевого самоврядування в умовах війни», і політики соціального діалогу, обговореної на панелях «Політика згуртованості і соціальний діалог – запорука стійкості та економічного розвитку» та «Політика згуртованості. Чому це важливо для громад та України?».
Ці теми визначили вектор дискусій щодо стабільності, розвитку та відбудови України в умовах воєнних викликів та відбудови країни.
Особливу увагу приділили панельній дискусії «Практики діяльності профспілкових організацій в умовах адміністративно-територіальної реформи і війни», яку модерувала Любов Гарбаренко, заступниця голови Профспілки працівників освіти і науки України.
У своїй доповіді вона висвітлила вплив реформи на структурні зміни в профспілкових організаціях освітян та як вони об’єднуючись, долають виклики і зберігають організації дієвими.
«Шлях, який пройшла наша Профспілка в процесі децентралізації, був складним і тернистим. Проте для нас завжди головним завданням залишалося збереження наших спілчан та профспілкового активу, захист їхніх прав та інтересів, а також підтримка в тих непростих умовах, у яких вони опинилися через реформи в державі, освітній галузі та профспілковій діяльності. Ці виклики залишаються актуальними й сьогодні, попри всі труднощі, пов’язані спочатку з пандемією COVID-19, а тепер із російською агресією. Це дистанційне навчання, проблеми ВПО і тих, хто виїхав за кордон, призупинення трудових договорів, закриття шкіл та садочків унаслідок оптимізації тощо», – зазначила Любов Гарбаренко.
Далі підкреслила, що за всіма цими викликами стоїть щоденна кропітка, наполеглива й фахова робота всього профспілкового активу освітян, а також керівників виборних органів. Саме завдяки їхній відданості та професіоналізму вдалося досягти максимального збереження членства й забезпечити дієвість організаційних ланок профспілки, навіть у найскладніших умовах.
Цінним практичним досвідом поділилася Тетяна Матвеєва, голова Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України.
У своєму виступі на тему «Досвід організації роботи профспілкових організацій у територіальних громадах», вона не лише окреслила ключові аспекти діяльності профорганізацій у складних умовах адміністративно-територіальних реформ, але й запропонувала конкретні діючі механізми щодо посилення їхньої ефективності. Її виступ став прикладом того, як профспілки можуть бути рушійною силою змін у громадах, спрямованих на підтримку працівників та розвиток самих громад.
- Висновки та подальші дії
Учасники заходу погодилися, що профспілки відіграють ключову роль у забезпеченні стабільності на ринку праці та захисті працівників, особливо в умовах війни. Вони повинні залишатися потужним інструментом впливу на соціальні процеси, сприяти підтримці трудового потенціалу та брати активну участь у повоєнній відбудові України.
Публічна дискусія стала платформою для конструктивного діалогу, обміну думками та пошуку спільних рішень, що сприятимуть зміцненню профспілкового руху та соціально-економічному розвитку України.