You are currently viewing В Ужгороді провели круглий стіл, присвячений освітнім правам національних меншин

У межах робочого візиту заступника Міністра освіти і науки України Віри Рогової до Закарпатської області в Ужгороді 31 січня відбувся черговий круглий стіл «Освітні права здобувачів освіти національних меншин». Такі заходи присвячено проблематиці задоволення освітніх потреб представників національних меншин, які проживають в Україні, зокрема угорської, румунської, польської, молдовської, проводяться щорічно.

Під час дискусії виступили директори департаментів освіти і науки Закарпатської, Львівської та Чернівецької обласних військових адміністрацій Мар’яна Марусинець, Олег Паска, Оксана Сакрієр, віцепрезидент Національної академії педагогічних наук України Олег Топузов, президент Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ Ільдіко Орос, директор Ужгородської загальноосвітньої школи № 10 імені Дойко Габора Юдіт Кулін, доктор педагогічних наук, член-кореспондент НАПН України Тамара Пушкарьова, науковий керівник експерименту «Європейська інтегрована модель школи з угорською мовою навчання» (Інститут модернізації змісту освіти), директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Ярослав Сивохоп.

Під час виступу Віра Рогова зауважила, що Україна повною мірою виконує положення Конституції із забезпечення можливостей представникам національних меншин вчитися у системі загальної середньої освіти рідною мовою, вивчати її, відповідні міжнародні зобов’язання. Це питання досі актуальне і зараз, незважаючи на повномасштабну агресію російської федерації.

Держава, Міністерство освіти і науки, органи управління освітою за сприяння військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування дбають про необхідне кадрове, науково-методичне забезпечення вивчення мов національних меншин, готують педагогічних працівників та створюють умови для підвищення їхньої кваліфікації, друкують підручники для учнів. Особливу увагу надають оволодінню державною мовою як учнів, так і вчителів, які працюють у закладах із класами з навчанням мовами національних меншин.

За останні 2 роки затверджено низку нових модельних програм з української мови та мов національних меншин для 5-9 класів шкіл. У межах підтримуваного Європейським Союзом та Урядом Фінляндії проєкту «Навчаємось разом» розроблено мобільний додаток для вивчення державної мови, онлайн-курси з української мови для вчителів-предметників.

У круглому столі також узяли участь голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, заступник голови Закарпатської обласної військової адміністрації Ігор Шинкарюк, перший проректор Ужгородського національного університету Олександр Сливка, генеральний консул Словаччини в Ужгороді Павол Паніс, консул Генерального консульства Угорщини Ласло Куті.

Учасники заходів відвідали Ужгородську загальноосвітню школу № 10 імені Дойко Габора із класами з навчанням угорською мовою, спеціалізовану загальноосвітню школу № 4 з поглибленим вивченням словацької мови. 1 та 2 лютого програма заходів передбачає зустрічі з освітянами та керівниками органів місцевого самоврядування Солотвинської селищної та Берегівської міської територіальних громад.

За матеріалами МОН

  • Категорія запису:Новини