You are currently viewing Строки виплати відпускних: чотири відповіді, що вбережуть від помилок

Обов’язок директора закладу освіти — не лише надавати працівникам відпочинок, а й правильно його оплачувати. Дана стаття допоможе розібратися, в які строки потрібно виплатити працівникам відпускні, а також чи є загроза штрафу за їх порушення.

Коли виплачувати відпускні?

Відпускні потрібно виплачувати до початку відпустки, якщо іншого не передбачає трудовий або колективний договір (ч. 5 ст. 115 КЗпП; ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96‑ВР, далі — Закон про відпустки). Моментом початку відпустки доцільно вважати 00:00 першого календарного дня відпустки, зазначеного в наказі про її надання.

Проаналізуємо цю вимогу.

Перша її частина означає, що відпускні потрібно виплатити в будь-який день до дня початку відпустки. Це може бути і за тиждень, і за три дні, і за день до початку відпустки. Конкретного дня виплати відпускних перед відпусткою законодавство не визначає.

Друга частина цієї норми містить умову «якщо». Тобто роботодавець може встановити свої строки виплати відпускних. Отже, якщо у колдоговорі передбачили виплату, наприклад, «за три дні до початку відпустки», запитань не виникає.

До 19.07.2022 був встановлений конкретний строк виплати відпускних — не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Чи можна виплатити відпускні пізніше, ніж у день початку відпустки?

Чи можна виплатити відпускні, наприклад, у дату найближчої виплати зарплати після початку відпустки? Не рекомендуємо так робити. Прямої заборони законодавство не містить. Однак у статті 9 КЗпП визначено, що умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними. Відповідно, виплата відпускних після початку відпустки є відтермінуванням належних працівникові виплат на більш пізній строк. А це можна вважати прямим погіршенням становища працівників порівняно з умовами виплати відпускних у гарантований законодавством строк або раніше. На цьому наголошує Мінекономіки.

Чи штрафуватимуть за порушення строків виплати відпускних?

Один раз порушити строки виплати відпускних можна, штрафу за це не буде. Наприклад, коли через форс-мажор працівник іде у відпустку терміново, поза графіком, а роботодавець не має змоги виплатити відпускні до її початку. Таку ситуацію допускає Мінсоцполітики. Фахівці відомства зазначають, що коли працівникові потрібно отримати щорічну відпустку (або її частину) у стислі строки, він може висловити у заяві своє бажання отримати відпускні у строки, визначені за домовленістю між працівником та роботодавцем.

Який розмір штрафу за порушення строків виплати відпускних?

Держпраці виплату відпускних після початку відпустки прямо розцінює як порушення:

– інших вимог трудового законодавства, якщо виплату відпускних затримали на строк до одного місяця. За це загрожує штраф — одна мінзарплата, встановлена на момент виявлення правопорушення (абз. 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Наразі це — 8000 грн за кожне таке правопорушення;

– встановлених строків виплати працівникам заробітної плати, інших виплат більш як за один місяць. Штраф — три мінзарплати, тобто 24 000 грн.

І пам’ятайте про особливості надання щорічних основних відпусток педагогам. Їх потрібно надавати повної тривалості у перший і подальші робочі роки в період літніх канікул незалежно від часу прийняття працівників на роботу (ч. 14 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Тобто навіть якщо педагог працював на новому місці менш як рік, під час літніх канікул все одно потрібно надати 56 днів щорічної відпустки.

Ірина Чигир, експерт із податкового обліку Експертус Головбух

журнал Практика управління закладом освіти (червень 2024 р.)