You are currently viewing Спілка ректорів наголошує: Парламент зробив крок до знищення підготовки фахівців галузей, необхідних для відбудови

20 березня 2024 року 234 народні депутати України – представники фракцій «Слуга народу», «Батьківщина», «Голос» та інші проголосували за законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» №10399.

Цим законом руйнується система підготовки кадрів для базових галузей економіки України – будівництва, енергетики, гірничо-збагачувального комплексу, сільського господарства та переробки продукції АПК, інших інженерних галузей, що вкрай необхідні державі як під час війни, так і в повоєнній відбудові.

Запровадження так званого «грантового» фінансування призведе до перерозподілу коштів з підготовки вказаних фахівців до «популярних» професій – юристів, економістів, менеджерів, журналістів, міжнародників тощо. Від прийняття законопроекту виграють приватні заклади вищої освіти – УКУ, КРОК та інші, які, на жаль, не готують інженерні, технологічні кадри для реального сектору економіки.

Найболючіше закон вдарить по дітям-вихідцям з сільської місцевості, які внаслідок пандемії, війни мають найвищі освітні втрати. За оцінками незалежного міжнародного дослідження PISA, ці діти відстають від своїх однолітків з міст на п’ять років. Тож випускники сільських шкіл отримають низькі бали і, відповідно, найнижчий розмір гранту, що змусить їх усіх платити за здобуття вищої освіти. 

Водночас вони будуть позбавлені й стипендіального забезпечення. Прийняття закону неминуче призведе до підняття цін на контрактне навчання до рівня собівартості, що зробить його недоступним для більшості українців!

Законопроект 10399 суперечить європейській інтеграції України. У жодній країні Європейського Союзу подібної системи грантового фінансування не існує. Студенти в університетах Євросоюзу на денній формі навчання навчаються виключно за кошти бюджету!

Пресслужба Спілки ректорів закладів вищої освіти України