Згідно з частиною 4 статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» керівник закладу загальної середньої освіти зобов’язаний сприяти проходженню атестації та сертифікації педагогічними працівниками.
Успішна сертифікація — підстава присвоїти педагогу кваліфікаційну категорію та педагогічне звання. Відповідно до частини 7 статті 49 Закону України «Про повну загальну середню освіту» успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.
Частиною 5 статті 61 Закону України «Про освіту» встановлено, що педагогічний працівник, який пройшов сертифікацію, отримує щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката. Пунктом 40 Положення про сертифікацію педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2018 № 1190, також передбачено, що успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педагогічним працівником з присвоєнням йому наступної категорії педагогічного працівника.
Відповідно до постанови КМУ «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації» від 19.02.2020 № 113 (далі — Постанова № 113), розробленої на виконання частини 5 статті 61 Закону України «Про освіту», педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 20% ставки заробітної плати пропорційно до обсягу педагогічного навантаження, що виконує працівник на цій посаді. Доплата за успішне проходження сертифікації здійснюється протягом строку дії сертифіката.
Згідно з підпунктом 3 пункту 3 наказу МОН «Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників» від 09.09.2022 № 805 педагогічним працівникам, які до набрання чинності цим наказом (до 1 вересня 2023 року) успішно пройшли сертифікацію і мають чинні сертифікати (один раз протягом дії сертифіката), проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням наступної (збереженням присвоєної) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.
Доплату за сертифікацію встановлюють протягом трьох років з дати, засвідченої в сертифікаті.
Підпунктом 3 пункту 2 наказу МОН «Про внесення змін до Положення про атестацію педагогічних працівників» від 10.09.2024 № 1277 (далі — Положення про атестацію), який набув чинності із 5 листопада 2024 року, встановлено, що право на зарахування сертифікації як чергової атестації мають педагогічні працівники, які до набрання чинності цим наказом успішно пройшли сертифікацію, мають чинні сертифікати про її проходження та які не скористалися таким правом до набрання чинності цим наказом.
Пунктом 13 розділу І Положення про атестацію в редакції наказу МОН № 1277 також установлено, що успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником та є підставою для присвоєння атестаційною комісією йому чергової кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання чи підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання з дня подачі до атестаційної комісії сертифіката.
Повноваження атестаційних комісій, створених у відповідному навчальному році, тривають до створення нових атестаційних комісій у наступному навчальному році, оскільки Положенням про атестацію не встановлено норми про їх припинення.
Тож оскільки сертифікат конкретного вчителя діє три роки, то оплата його праці мала здійснюватися за більш високою кваліфікаційною категорією (за вищою кваліфікаційною категорією за її наявності під час сертифікації) з дати, засвідченої в сертифікаті впродовж трьох років, як це передбачено в Постанові № 113.
Зважаючи, що доплата за успішне проходження сертифікації здійснюється протягом строку дії сертифіката, а саме з дати, засвідченої в сертифікаті впродовж трьох років, то відповідним вчителям має провадитися також щомісячна доплата в розмірі 20% ставки заробітної плати, встановленої за більш високою кваліфікаційною категорією, пропорційно обсягу педагогічного навантаження з дати, засвідченої в сертифікаті. У разі порушення цих норм законодавчих актів, вчителям, які мають сертифікати, має бути повернена вся сума заробітної плати, втрачена ними в результаті неправомірних дій керівників закладів та органів освіти.
Відповідно до пункту 6 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102, відповідальність за своєчасне й правильне встановлення працівникам ставок заробітної плати, посадових окладів, обчислення заробітної плати покладається на керівників та головних бухгалтерів (бухгалтерів) установ і закладів освіти, керівників вищих органів управління.
Антоніна Клименко, начальник управління соціально-економічного
захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
для журналу Практика управління закладом освіти (№3 березень 2025 р.)