You are currently viewing Освітяни Мукачівської міської громади – під надійним захистом професійного соціального партнерства

Сучасна профспілка, мобільний,  консолідуючий орган – це Мукачівська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України. Профспілкове кредо організації – допомагати та піклуватися про кожну людину праці, незалежно від віку, стажу та посади.

Безпосередня робота профспілкового органу спрямована на виконання основних пріоритетних завдань: подальший розвиток та удосконалення освіти, соціальне партнерство, підвищення престижу педагогічної праці шляхом захисту правових та соціально-економічних гарантій, підвищення іміджу Профспілки та посилення мотивації профспілкового членства.

Із 3817 працюючих Мукачівська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України охоплює профспілковим членством 3812 осіб, які об’єднані у 89 первинних профспілкових організаціях.

Відповідно до нормативно-правового регулювання соціальних відносин в Україні з дотриманням Конституції України, Законів України «Про соціальний діалог в Україні», «Про колективні договори та угоди, інших законів, підзаконних правових актів України, норм міжнародного права та своїх Положень і Статутів була укладена та підписана Угода між управлінням освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради та Мукачівською міською організацією Профспілки працівників освіти і науки України на 2022-2025 роки 21.01.2022 року, зареєстрована у реєстрі за №2 від 21.02.2022року.

Угода – є нормативним  актом соціального партнерства, яка відповідно до Законів України врегульовує виробничі, трудові та соціально-економічні відносини. Положення цієї Угоди є основою для укладення колдоговорів у закладах освіти, які наявні у всіх первинних профспілкових організаціях з відповідною реєстрацію. Щодо виконання положень Угоди та колективних договорів відповідно, проводяться регулярні звітування начальника управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради та голови Мукачівської міської організації Профспілки, керівників та голів профкомів закладів освіти.

Працюючи останні роки у важких умовах, спричинених пандемією та війною, організація продовжує тримати свій освітній та культурний фронт, завдячуючи професійному рівню соціального партнерства та соціального діалогу, спільним скоординованим діям керівництва міста та управління освіти, культури, молоді та спорту, які унеможливили створення критичних ситуацій в трудових правовідносинах та запобігли виникненню як колективних, так і індивідуальних трудових спорів.

Міська організація Профспілки  тісно співпрацює з органами місцевого самоврядування, управлінням освіти, культури, молоді та спорту, депутатським корпусом Мукачівської міської ради.

Щороку уряд розподіляє кошти освітньої субвенції між територіальними громадами. Через воєнний стан Україна має економічні труднощі, суттєве скорочення бюджету. Розмір освітньої субвенції для кожної громади суттєво зменшився як у 2022 (на 10%),  так і у 2023 році (на 20%) Але завдячуючи видаткам, які передбачені міським бюджетом, якщо взяти до прикладу 2023 рік, то неодмінно можна дійти до висновку щодо пріоритетності фінансування галузі освіти, культури та мистецтва, фізичної культури та спорту. Загальна сума асигнувань на ці галузі складає понад 40% від загальної суми міського бюджету.

Щоб забезпечити всі соціально-економічні потреби працівників галузі освітня субвенція використовується в повному обсязі за цільовим призначенням та видатками з міського бюджету. З року в рік фінансова підтримка установ, підпорядкованих управлінню з міського бюджету, лише збільшується.

Декілька конкретних прикладів фінансової підтримки міською владою галузі освіти та культури:

  • заклади ЗЗСО у млн. грн: 2021 –  84,8 , 2022 –  155,4, 2023 –  197,7;
  • заклади ЗДО (ДНЗ) у млн. грн: 2021 –  195,2, 2022 –  210,6, 2023 –  273,3;
  • культури у млн. грн: 2021 –  37,6, 2022 –  49,0, 2023 –  56,0;
  • позашкільна освіта, у млн. грн: 2021 –  10,1, 2022 –  10,8, 2023 –  15,1;
  • ДЮСШ: у млн. грн: 2021 – 8,0, 2022 –  13,6, 2023 –  20,2.
Голова Мукачівської міської організації Профспілки Христина Михайлова

Торік Мукачівська міська влада виділила майже 3 мільйони гривень на преміювання талановитої молоді міста, а саме: стипендії від міської ради, премії переможцям олімпіад та конкурсів, призерам всеукраїнських, міжнародних змагань, виплати матеріальної підтримки для випускників Мукачівської громади та винагороди учням, які набрали 200 балів за результатами національного мультипредметного тесту.

Також премії отримали і педагоги: щорічна відзнака кращих педагогічних працівників премією «За ініціативу, творчість і педагогічний пошук», за підготовку переможців та призерів учнівських олімпіад та конкурсів педагогічних працівників закладів освіти,  премія педагогічним працівникам, учні яких набрали 200 балів за результатами національного мультитесту, премії та винагороди освітянам за сумлінну працю в розмірі посадового окладу тощо.

Вручення премії міським головою (“За ініціативу, творчість та педагогічний пошук”)

Пріоритетним завданням міської організації Профспілки завжди та на період воєнного стану є контроль за дотриманням законодавства щодо оплати праці. Територіальною профорганізацією систематично здійснюється моніторинг з виплати заробітної плати. Варто зауважити, що за весь цей період здійснюється дотримання законодавства щодо оплати праці, стану виплати заробітної плати з доплатами та надбавками, не забороненими діючим законодавством за виконання додаткових видів педагогічної роботи та іншої діяльності. Заробітна плата виплачується всім працівникам освіти, культури у повному обсязі, заборгованість відсутня. Збережено місце роботи мобілізованим на військову службу працівникам закладів та установ освіти та заробітна плата педагогічним  працівникам протягом 2023 р.

У зв’язку із тим, що у 2013 році оклади педагогів залишились на рівні минулого року, кількість педагогічних вакансій у кожній громаді почала зростати. Завдяки спільним діям соціальних партнерів – управління освіти, культури, молоді  та спорту і Мукачівською міською організацією Профспілки, щоб зберегти кадровий потенціал працівників у громаді, міською радою з 1 січня 2023 року запроваджено підняття заробітної плати із коштів міського бюджету наступним категоріям: керівник закладу освіти -100%; заступник директора з НВР – 75%; заступник директора з виховної роботи – 75%; заступник директора з адміністративно-господарської роботи – 50%; секретар – 50%; медична сестра-50%; вихователь, помічник вихователя, медична сестра, діловод – 30% (у закладах ЗДО).

Відрадно, що у 2022-2024 навчальних роках у Мукачівській міській територіальній громаді  збережені всі виплати і доплати: надбавка за стаж педагогічної роботи – від 10% до 30% посадового окладу (ставки заробітної плати); надбавка за престижність педагогічної праці – у граничному розмірі 30% посадового окладу (ставки заробітної плати); доплата за успішне проходження сертифікації – в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати); за педагогічні звання «старший вчитель», «вчитель-методист», «кандитат педагогічних наук»; в повному обсязі збережені  доплати за класне керівництво, перевірку зошитів; доплата за завідування навчальними кабінетами, які пройшли атестацію; ресурсним кімнатам, спортивним залам  – 10-15%, за завідування майстернями, кабінетами інформатики – 15-20% посадових окладів (ставок заробітної плати); доплата за роботу в інклюзивних класах (групах) – 20% посадового окладу (ставки заробітної плати) за години роботи в цих класах; доплата за проведення позакласної роботи з фізичного виховання учнів – 10-40% посадового окладу (ставки заробітної плати), залежно від кількості класів у ЗЗСО; доплата за обслуговування комп’ютерної техніки у закладах освіти, в яких створені кабінети інформатики – 10-15% (ставки заробітної плати) тощо. У 2023 році в повному обсязі здійснено виплату матеріальної допомоги на оздоровлення педагогічним працівникам за рахунок освітньої субвенції, виплачена щорічна винагорода за сумлінну працю педагогічним працівникам у розмірі посадового окладу; технічним працівникам – премія; виплачена премія всім працівникам освіти, культури  з нагоди професійних свят  у розмірі посадового окладу.

Засідання атестаційної комісії

У 2023-2024 н. р. 45 найкращих учнів Мукачівської ТГ отримують стипендію Мукачівської міської ради щомісячно у розмірі 3000 грн. кожний протягом навчального року (15 учнів ЗЗСО, 15 спортсменів, 15 учнів закладів культури).

Усе, що робиться спільно – це прагнення захистити члена профспілки, підвищити статус працівника освіти у суспільстві.

Збережені виплати та соціальні гарантії як і у 2023 році засвідчують про високий  рівень соціального партнерства між управлінням освіти, культури, молоді  та спорту і міською організацією Профспілки працівників освіти і науки України за сприяння керівництва міста та Мукачівської міської ради.

Усі сторони діалогу готові працювати разом задля підвищення іміджу професії учителя, захисту прав та інтересів працівників галузі навіть у такий нелегкий період для нашої країни.

Разом – ми сила! Об’єднуємо зусилля задля спільної Перемоги!

Христина Михайлова,

голова Мукачівської міської організації Профспілки

працівників освіти і науки України