You are currently viewing Безплатне харчування в закладі освіти: хто має право
Joining her friends. Dark-haired girl joining her friends in the school canteen while having lunch

Із вересня значна частина закладів освіти розпочне очну роботу в умовах воєнного стану, тож питання права на пільги для харчування — актуальне. Більшість батьків самостійно сплачує за харчування дітей. Водночас є категорії дітей, які мають право на безплатне або частково платне харчування. Зі статті знатимете, хто має право на безплатне харчування в закладі освіти, хто має ним забезпечувати та які документи мають подати батьки, щоб їхні діти отримали пільгу.

Харчування дітей у закладах освіти регулює Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджений постановою КМУ від 24.03.2021 № 305 (далі — Порядок організації харчування). А як надавати послуги з харчування дітей — Порядок надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних нав­чальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 02.02.2011 № 116 (далі — Порядок надання послуг з харчування).

У державних і комунальних закладах освіти безплатним гарячим харчуванням забезпечує засновник закладу освіти за кошти відповідних бюджетів відповідно до встановленого в закладі освіти режиму (кратності) харчування.

Кратність харчування в закладах освіти може становити:

одноразово — сніданок;

дворазово — сніданок та обід;

триразово — сніданок, обід і підвечірок або вечеря;

чотириразово — сніданок, обід, підвечірок, вечеря;

п’ятиразово — сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря (п. 16 Порядку організації харчування).

Відповідальність за планування та організацію харчування в зак­ладі освіти несе засновник, керівник закладу і постачальник харчових продуктів та/або послуг з харчування (п. 11 Порядку організації харчування).

На державному рівні Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні та комунальні заклади освіти, забезпечують безплатним гарячим харчуванням (ст. 56 Закону України «Про освіту»):

дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування;

дітей з ООП, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах;

дітей із малозабезпечених сімей і сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;

дітей із сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у статтях 10 та 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ч. 3 ст. 56 Закону України «Про освіту»), зокрема: дітей осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності, а також сім’ї осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності;

сім’ї осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також інші сім’ї.

Право на безплатне харчування мають також (п. 4 Порядку організації харчування):

діти — внутрішньо переміщені особи;

діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;

учні закладів освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, що проживали в зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За рішенням органів місцевого самоврядування

Органи місцевого самоврядування відповідним рішенням можуть визначати також й інші категорії дітей, які можуть отримувати безплатне харчування (ч. 3 ст. 56 Закону України «Про освіту»). Наприклад, за рішенням місцевих рад, в окремих територіальних громадах пільги на безплатне харчування можуть отримувати також діти захисників і захисниць України, які захищають Україну під час повномасштабної війни, але не мають статусу учасника бойових дій або які не зареєстровані за територією проживання, на якій зареєстрована дитина (рішення Київської міської ради від 23.03.2023).

Часто місцеві органи влади встановлюють безплатне харчування для учнів 1—4-х класів.

За рішенням педагогічної ради заклад може звільнити від плати за харчування вихованців груп подовженого дня (у відсотках чисельності групи за списком):

10 — у повному обсязі;

15 — на половину вартості.

Облік учнів, яких забезпечують безоплатним гарячим харчуванням, веде класний керівник, який щодня (сьогодні на завтра) надає відповідну інформацію відповідальній особі та уточнює її зранку поточного дня (п. 4 Порядку організації харчування).

Документи, що дають право отримати пільгу на харчування

Безплатним гарячим харчуванням за бюджетні кошти забезпечують дітей на підставі документів, що підтверджують таке право відповідно до законодавства (п. 4 Порядку організації харчування).

Щоб отримати пільгу, батьки дитини мають звернутися до керівника закладу освіти із заявою та надати копії документів, що підтверджують пільги.

Заклад освіти не має права вимагати для підтвердження пільги документи, які не передбачені законодавством.

Для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського виховання, документом, що підтверджує пільгу на харчування, може бути рішення суду або місцевого виконавчого комітету про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування або рішення про встановлення опіки, піклування над дитиною.

Для дітей з ООП — це висновок інклюзивно-ресурсного центру.

Для дітей з числа осіб, визначених у статтях 10 та 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», залежно від ситуації (інвалідність одного з батьків, смерть, участь у бойових діях), це можуть бути відповідні посвідчення батьків (про інвалідність, набуту під час війни, посвідчення учасника бойових дій), довідка (про смерть або загибель, що підтверджує статус, довідка з військової частини).

Для дітей — внутрішньо переміщених осіб, дітей, які мають статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, — довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та рішення виконавчого комітету про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів відповідно.

Для дітей із багатодітних сімей — копія посвідчення про надання статусу багатодітної сім’ї.

За матеріалами Практика управління закладом освіти